Home » Serwis » Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji

Zapewnieniem rzetelnie wykonanego przeglądu klimatyzacji jest stosowane w naszym serwisie sterowane komputerowo urządzenie serwisowe wykonujące: Weryfikację szczelności całej instalacji, weryfikację ilość gazu w instalacji i jeśli jest nieprawidłowa parametr ten jest poprawiany aby był zgodny z normami, oczyszczanie gazu w instalacji, weryfikację pracy kompresora klimatyzacji, skraplacza i parownika, weryfikujemy czy klimatyzacja prawidłowo chłodzi, wymieniamy filtr kabinowy, wykonujemy odgrzybienie instalacji.

Podczas napraw wymieniamy: chłodnice układu, kompresory klimatyzacji, które możemy również regenerować dla obniżenia kosztów naprawy, parowniki, skraplacze, wentylatory, przewody instalacji, po wymianach instalacja jest płukana, gdyż nieczystości pozostające w instalacji mogłyby uszkodzić kompresor.

Z punktu widzenia techników każdy układ klimatyzacji powinien odbyć przegląd i potrzebne naprawy w każdym roku eksploatacji.

Klimatyzacja samochodowa stała się tak mocno pożądanym wyposażeniem, że nawet na rynku aut używanych auto bez klimatyzacji jest obecnie trudne do sprzedania. Gdyby zrobić ranking awarii jakim ulegają samochody, to awarie układów klimatyzacji byłyby na bardzo wysokiej pozycji ze względu na szybkość reakcji użytkownika i poddania jej naprawie. Wpływa ona również na bezpieczeństwo prowadzenia auta w wyższych temperaturach, co każdy kierowca powinien mieć na uwadze. Podwyższa nasz komfort w czasie jazdy dzięki zdolności do oczyszczania powietrza wewnątrz kabiny, jak i osuszania powietrza z pary wodnej, co wykorzystujemy gdy zaparują szyby.

Ze względów zdrowotnych bardzo ważne jest także, aby w każdym roku eksploatacji wykonać odgrzybienie układu i wymienić filtr kabinowy. Jest to zalecane, gdyż para wodna i zanieczyszczenia w kanałach wentylacyjnych przyczyniają się do tak zwanego wykwitu drobnoustrojów, co nie tylko przysparza nieprzyjemnych zapachów, ale również pogarsza samopoczucie osób wrażliwych na alergie.

Systematycznie wykonywane przeglądy klimatyzacji spełniają często niedocenianą przez Klientów rolę zapobiegawczą, gdyż standardowe czynności obsługowe pozwalają także ujawnić nadmierne zużycia elementów, co pozwala uniknąć większych i kosztowniejszych uszkodzeń. Naprawy układów klimatyzacji w szerszym zakresie nie należą do tanich, dlatego też jeśli klimatyzacja nie chłodzi, to samo uzupełnienie czynnika może nic nie dać. Aby uzupełnienie czynnika spowodowało chłodzenie, instalacja musi być szczelna i ilość gazu w instalacji zgodna z normami, gdyż nawet jeśli ktoś przedobrzy z ciśnieniem, to klimatyzacja nie będzie chłodziła poprawnie. Znacznie częściej zdarzają się jednak przypadki gdy czynnika nie ma w ogóle, lub jest go mało, co prowadzi do przegrzania i zatarcia kompresora, oraz kosztowniejszych napraw.

Łatwo zaobserwować, że użytkowanie klimatyzacji przyczynia się do większego zużycia paliwa. Wynika to z pracy kompresora klimatyzacji, który jest mocno odczuwalnym obciążeniem dla silnika. Intensywność jego pracy zależy również od temperatury powietrza przedostającego się do instalacji. Stąd też w czasie letnich upałów zalecamy używanie cyrkulacji wewnętrznej powietrza, dzięki czemu, ułatwimy pracę kompresorowi i poprawimy skuteczność chłodzenia.

Wielu użytkowników z kolei odczuwa, że czasami klimatyzacja elektroniczna jest męcząca. Wynika to z automatyzmu w jej działaniu, który polega na porównaniu przez komputer sterujący parametrów zadanych przez kierowcę i parametrów temperaturowych w kabinie i na zewnątrz pojazdu. W oparciu o te dane rozpoczyna się proces schładzania wnętrza pojazdu, co przy dużych różnicach temperatur powoduje zbyt silne wdmuchiwanie schłodzonego powietrza do wnętrza, a to czasami może być duży krok do przeziębienia. Jeśli chcielibyśmy tego uniknąć, trzeba trochę przeszkodzić w pracy elektronice i przestawić ją na tryb sterowania ręcznego, co stanie się, gdy obniżymy siłę nadmuchu lub kierunki jego rozprowadzania. Jeśli warunki unormują się, możemy dać ponownie szansę elektronice.