Home » Serwis » Wymiana przechowanie opon

Wymiana przechowanie opon

Wymiana opon związana z sezonowością stała się dla nas prawie jak obowiązek, gdyż wiemy jaki wpływ na prawidłowe zachowanie się opon ma ciśnienie, jakość bieżnika, temperatura i wiek opony. Poza temperaturą pozostałe cechy powinny być pod naszą stałą kontrolą.

Z punktu widzenia techników z branży motoryzacyjnej sezonowe wymiany powinny być wykonywane, gdy temperatury na zewnątrz oscylują wokół 7 stopni. Poniżej tej temperatury opony letnie gorzej trzymają się drogi, tracą swoją plastyczność przez co auto źle hamuje i prowadzi się. Dlatego też tak ważne jest dopilnowanie wymiany przed zimą.

Dobierając opony zimowe do naszego auta kierujemy się wieloma kryteriami, między innymi ich szerokością, która może być mniejsza niż opony letniej, co w sytuacji gdy jeździmy w zimowych warunkach poprawi współczynnik docisku opony i trzymanie się drogi. Oznacza to, że jeśli mamy opony o szerokości 195 czy 205 to można dobrać mniejszy wymiar analogicznie 185, 195.

Dobierając opony letnie szersze i niższe niż zalecane przez producenta, oraz sztywniejsze amortyzatory, możemy się spodziewać częstszych napraw zawieszenia.

Nawet o 5 czy 10% niższe ciśnienie niż zalecane podwyższy zużycie bieżnika na krawędziach bocznych, a wyższe podwyższy zużycie środkowej części protektora. Nawet o 10% podwyższy się spalanie, gdy opony są niedopompowane o 0,5 atmosfery, co również zdecydowanie przyśpieszy ich zużycie.

5 letnie i starsze opony nawet jeśli protektor ma dopuszczalne parametry muszą być wymienione na nowe. Możemy się zawsze upewnić ile lat mają nasze opony, gdyż na boku opony są oznaczenia tygodnia i roku produkcji i tak na przykład 0607 określa 6 tydzień 2007 roku.

Grubość bieżnika w oponach letnich poniżej 3 mm i poniżej 4 mm w oponach zimowych wyklucza je z dalszego użytkowania, gdyż są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, a droga hamowania na mokrej drodze zwiększa się nawet dwukrotnie, przy ryzyku, że większe ilości wody wywołają niekontrolowany poślizg.

Po wymianie opon wszystkie koła wyważamy i umożliwiamy przechowanie ich w naszym magazynie.