Home » Serwis » Wymiany oleju silnikowego

Wymiany oleju silnikowego

Olej silnikowy w sposób bezpośredni smaruje współpracujące elementy silnika, a także wchłania nadwyżki cieplne. Z punktu widzenia techników z branży motoryzacyjnej należy go regularnie wymieniać od momentu rozpoczęcia eksploatacji, według zasad opracowanych przez producenta, które dla określonego przebiegu i długości okresu eksploatacji wyznaczają jego przydatność.

Olej pracując w trudnych warunkach termiczno mechanicznych podlega procesom zużycia, gorzej smaruje współpracujące elementy, jak również gęstnieje utrudniając rozruch szczególnie w niższych temperaturach. Dobierając olej do naszego silnika kierujemy się wieloma kryteriami: jak klasa oleju SAE 5W-30, 0W-30, 10W-40, 15W-40, gdzie pierwszy parametr mówi o gęstości oleju i czy jest syntetyczny, czy półsyntetyczny, czy też mineralny, drugi parametr związany jest z cechami pracy w szerszym zakresie temperatur i parametry jakościowe API, ACEA to parametry które muszą spełniać oleje dla poszczególnych typów silników w Skodzie.

Z punktu widzenia techników każde auto powinno odbyć przegląd i wymianę oleju w każdym roku eksploatacji, a przy większych przebiegach co 15 tys. km