Home » Serwis » Wymiany rozrządu

Wymiany rozrządu

Podczas czynności naprawczych rozrządów wymieniamy następujące typy części: w zależności od typu rozrządu paski lub łańcuchy, rolki prowadzące i napinacze, płyny chłodzące i pompy płynu chłodzącego, uszczelniacze.

Rozrządy obecnie montowane mogą być w zależności od typu silnika napędzane przez pasek lub łańcuch. Są one tymi elementami które w sposób bezpośredni wpływają na prawidłowe zasilenie cylindrów w mieszankę paliwową, jak również na odprowadzenie z nich spalin. Wymagają bardzo starannego przestrzegania ustawień kątowych zaplanowanych przez producenta. Jakiekolwiek odchylenie od tych wartości przy montażu, czy przesunięcie się podczas jazdy, lub uszkodzenie napędu, to dla silnika daleko idące konsekwencje. Rozrząd pracując w trudnych warunkach termiczno mechanicznych podlega procesom zużycia, dlatego też producent dla określonego przebiegu i wieku auta wyznacza jego przydatność, którą dodatkowo jeszcze obniżają miejskie warunki eksploatacji. Jego wymiana to wydatek który zwróci się z nawiązką i pozwoli uniknąć uszkodzenia silnika, między innymi (układu zaworowego, głowicy, tłoków itd.) A koszty naprawy silników są czasami tak wysokie, że bardziej opłacalne jest poszukiwanie innego silnika.

Niezwykle istotne jest stosowanie do wymiany tylko zestawów rozrządów razem z pompą płynu chłodzącego. Oferowane przez wiele warsztatów wersje oszczędnościowe to szukanie sporych problemów. Wymiana rozrządu napędzanego przez pasek to również ocena stanu uszczelnień i doprowadzenie ich do właściwego stanu. W przeciwnym przypadku nawet drobne ilości oleju prowadzą do uszkodzenia paska. Wymieniając natomiast tylko pasek bez innych współpracujących elementów, to również szukanie problemów, ponieważ te elementy są często przyczyną uszkodzenia paska. Tak samo pompa płynu chłodzącego wspólnie napędzana, jeśli nie zostanie wymieniona i ulegnie uszkodzeniu, to oprócz braku chłodzenia silnika i ogrzewania w aucie poniesiemy ponownie wysokie koszty robocizny jak przy wymianie rozrządu.

Podobnie starannie należy przed zakupem auta używanego określić dotychczasową historię obsługi rozrządu, gdyż jeśli nie ma wiarygodnych danych należy go od razu wymienić.

Doświadczenia zdobyte przez lata umożliwiają nam przy wymianach rozrządów spełnić wszelkie normy, zapraszamy z każdym modelem Skody.

Jeśli Państwa auto ulegnie nagłej awarii za każdym razem postaramy się pomóc i przyjmiemy auto od ręki.